Praca scenografa przy produkcji teledysków

Praca scenografa przy produkcji teledysków wymaga niezwykłej koncentracji, a zarazem wyobraźni. Im większą wyobraźnię posiada scenograf, tym ciekawsze rzeczy może zrobić pod kątem artystycznym. Większość scenografów charakteryzuje właśnie tzw. "trzecie oko", czyli umiejętność postrzegania różnych sytuacji w sposób nieszablonowy, niecodzienny, odmienny od tego, jak postrzegają dane zjawiska inni ludzie. Później te spostrzeżenia przerodzić się mogą w ciekawy obraz. Praca scenografa przy produkcji teledysków to typowa freelancerka, czyli praca pozbawiona etatu. Pracuje się zazwyczaj na umowę o dzieło lub zlecenie.

W uprzywilejowanej sytuacji są ci, którzy decydują się działać jako przedsiębiorcy prowadzący własną agencję reklamową. Wtedy w pełni jest się dla siebie sterem, żeglarzem i okrętem, a ilość zleceń na produkcję teledysków pozwala przeżyć każdy dzień bez niszczącego stresu i braku pewności co do dnia jutrzejszego. Scenografią do produkcji teledysków może być nie tylko wnętrze studyjne, ale również plener. Dobry scenograf potrafi w sprawny sposób łączyć obie te wartości.

W teledyskach mogą się pojawiać nie tylko rozbudowane formy scenograficzne, ale także drobne elementy. Scenograf zatem powinien szukać inspiracji wszędzie, w książkach, muzyce, teatrze. W poszukiwaniu eksponatów wartych pokazania w teledysku można wybierać się wszędzie, choćby nawet na śmietnik, bo tam najczęściej odnaleźć można ciekawe formy, rzadko spotykane, które przed kamerą nabiorą zupełnie nowego blasku.